“Вечірній Київ”. 2000. 17 жовт.

Ірина Сікорська

Від суботи до суботи: “На Київ Музик Фесті’2000”

Наприкінці вересня у Києві відбувся XI Міжнародний музичний фестиваль "Київ Музик Фест", організований Міністерством культури і мистецтв України, Національною спілкою композиторів та Центром музичної інформації НСКУ.

З настанням осені музична громадськість України вже традиційно з нетерпінням очікує на "Київ Музик Фест". І це зовсім не випадково: впевнено вступивши у друге десятиліття, цей представницький музичний форум може похвалитися цілою низкою добрих традицій. Насамперед, тим, що впевнено залишається однією з найвизначніших подій року в галузі академічної музики. Підкреслимо: як кількісно, так і якісно! За вісім фестивальних днів відбулося 28 концертів, на яких прозвучало близько 200 творів 85-ти українських та близько 40 іноземних авторів. У них взяли участь чотири симфонічних, один духовий, п'ять камерних оркестрів, 8 камерних ансамблів, 10 хорів, близько 80-ти солістів.

Схоже, "Київ Музик Фест" поволі повертається до розмаху перших років: не дивно ж бо - перший Міжнародний музичний форум, хоча й на декілька років випередив незалежність України, все ж тісно з нею пов'язаний. Зайве нагадувати, що подібна масштабна акція з приїздом численних закордонних гостей та репрезентацією величезного масиву світової музики стала можливою лише зі зміною геополітичних умов нашої держави. Саме "Київ Музик Фест", за великим рахунком, пробив "залізну завісу", що відділяла нашу культуру від світової. Недарма ж головним девізом фестивалю стало гасло: "Українська музика у світовому контексті", яке послідовно втілюється в життя вже протягом 11-ти років.

Утім, подібна щільність і насиченість програм має своє пояснення. Вперше за всю історію "Фесту" кошти на фестиваль надійшли не після, а за два тижні до фестивалю! І це не могло суттєво не позначиться саме на якості організаційного та творчого рівня "Фесту". Важко згадати подібний фестиваль, де б цікавим був кожен (без винятку) концерт, не кажучи вже про рекордну кількість саме українських імен у програмах: від сивочолого патріарха Спілки композиторів Якова Цегляра, який активно крокує до власного дев'яносторіччя, до наймолодших, але вельми перспективних членів композиторської спільноти - Богдани Фроляк, Богдани Працюк та ін.

Відповідно, й образно-стильова палітра фестивалю вигравала розмаїттям: від “соцреалізмівського” Концерту для труби з оркестром Чен Бао хуа до “театру абсурду” “Нестора Батюка”, Сергія Зажитька; від обробок українських народних пісень до авангардових композицій; від мініатюр до масштабних симфонічних полотен; від канонічних піснеспівів XVII ст. до "поганської" "Весни священної" Ігоря Стравінського. Солідно й вагомо на "Фесті" були представлені наші метри, кожна зустріч з їх музикою залишає відчуття причетності до історії, до мистецтва: Партита №7 для квінтету духових Мирослава Скорика, пасакалії та фрагменти музики до к/ф "Изгой" Євгена Станковича, "Класична увертюра", "Осіння серенада", "Епітафія" для оркестру Валентина Сильвестрова. Відчувалася особлива любов і відповідальність виконавців. Як чудово прозвучали "Французькі фрески" Лесі Дичко у виконанні муніципального хору "Хрещатик"! А новий твір Івана Карабиця, скромно названий "П'ять музичних моментів" для фортепіано з оркестром завдяки блискучому виконанню нині "американця" Миколи Сука та Національного симфонічного оркестру під орудою Кирила Карабиця прозвучав, як велична симфонія. Найбільше ж зворушливим (як на мене) став концерт з недрукованих романсів неперевершеного Бориса Миколайовича Лятошинського періоду 1915-1924 років, коли славетний майстер ще йшов до своїх вершин, охоплений юнацькими ліричнми почуттями.

Озвучені прекрасними співаками в облямуванні трепетних листів молодого композитора до коханої - майбутньої дружини (коментарі Маріанни Копиці), створили зворушливу композицію, яка стала своєрідною ліричною кульмінацією "Фесту" під назвою "Нічні пісні".

Нинішній "Музик Фест" продовжив традицію "збирання каміння" - представників української культури, розкиданих по світу, які все ж не поривають зв'язків з батьківщиною. Так, з далекого Ізраїлю Сім мініатюр для камерного оркестру Романа Кофмана надіслав Валентин Бібік. А нинішній мешканець Єрусалима Вадим Ільїн особисто прибув на прем'єру свого Концерту для контрабаса з оркестром. Як і Вірко Балей зі США та Олександр Левкович з Канади.

Світового контексту "Київ Музик Фесту’2000" додала й міжнародна науково-теоретична конференція "Українська тема у світовій культурі", в якій взяли участь не лише провідні вчені-музикознавці, а й філософи, мистецтвознавці, філологи та ін. Завершилася конференція концертом з творів композиторів Європи та США на українську тематику (зокрема, сина Моцарта - Kcaвepа, який мешкав у Львові, а також Бетховена, Ліста, Гершвіна та ін), і це було не менш цікавим, аніж самі доповіді.

Взагалі, нинішній "Музик Фест" позначився великою кількістю подій з девізом “уперше”. Так вперше він відкрився урочистими дзвонами Києво-Печерської лаври (виконавці - ансамбль "Київські дзвонарі"). Кульмінаційну ноту підхопив хоровий концерт у Трапезній палаті. І це був перший дарунок "Музик Фесту" від хорового фестивалю "Золотоверхий Київ". Так, це був саме Божественний спів хорів “Київ”, "Хрещатик" та Чоловічої капели ім.Ревуцького.

Вперше в рамках "Фесту" пройшла презентація унікального зібрання Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва - т.зв. "Колекції ф.441", що містить численні автографи родини Баха, інших західноєвропейських майстрів. Було підкреслено, що подібні акції в майбутньому стануть постійними.

Вперше подарунок "Фесту" - заключний концерт лауреатів і членів журі - піднесли організатори міжнародного конкурсу саксофоністів "Selmer-Paris в Україні". Як і дирекція Міжнародного конкурсу молодих піаністів пам'яті Володимира Горовиця - "Молоді виконавці - композиторам України". Були й ще подарунки - концерт ансамблю ударних інструментів "Парад віртуозів" та прем'єри виконання "Траурної меси" В.Манфредіні в Органному залі. Подарунки, звісно, річ приємна. А їх кількість - ще одне підтвердження значущості "Київ Музик Фесту".

Отже, недаром майже всі концерти нинішнього "Фесту" були аншлаговими (підкреслюю - безкоштовними), причому сім з них відбулися в Колонному залі імені М.В.Лисенка Національної філармонії України. Отже, і "Київ Музик Фест" став неабияким подарунком не лише киянам, а й гостям столиці (традиційно, на нього з'їжджаються музиканти з усіх музичних центрів України). Тож подякуємо за цілий тиждень свята музики всім організаторам..



© 2004-2005. Все права защищены.
Developed by Treastal.