“Культура і життя”. 2000. 11 лист.

Ірина Сікорська

“Київ Музик Фест’2000”

Нещодавно у Києві відбувся XI Міжнародний музичний фестиваль "Київ Музик Фест", організований Міністерством культури і мистецтв України, Національною спілкою композиторів та її Центром музичної інформації.

За ВІСІМ фестивальних днів проведено 28 концертів, на яких прозвучало близько 200 творів 85-ти українських та 40 іноземних авторів. У цих концертах взяли участь чотири симфонічних, один духовий, п'ять камерних оркестрів, вісім камерних ансамблів, десять хорів, близько вісімдесяти солістів.

У цьому році, на відміну від попередніх, практично не було нецікавих, "прохідних" концертів і при цьому суттєво підвищився виконавський рівень - жодного разу (як, ніде правди діти, було раніше) музиканти не грали "з аркуша", аби просто відбути чергу. Цей прогрес має своє пояснення: вперше за всю історію "Фесту" кошти на фестиваль надійшли не після, а за два тижні до його початку! І це не могло не позначитися саме на якості організаційного та творчого рівня.

"Фест’2000" поставив своєрідний рекорд: жоден попередній не мав такої кількості українських імен у програмах - від наймолодших, але вельми перспективних членів композиторської спільноти (Богдана Працюк - "Три пісні для Прекрасної Дами на тексти Саккеті та Шарля Орлеанського для сопрано, продольної флейти, гітари та ударних) до сивочолого патріарха спілки Якова Цегляpa (Балада для голосу та симфонічного оркестру "Безсонна ніч").

Відповідно й образно-стильова палітра фестивалю відзначалася багатством барв: від пріснопам'ятного стилю соціалістичного реалізму (Концерт для труби з оркестром Чен Бао хуа) до естетики "театру абсурду" ("Нестор Батюк" - монолог з пританцьовуванням для читця, бубна, скрипки, мандоліни, іграшкових інструментів, баритона та інших звуків Сергія Зажитька); від обробок народних пісень ("Од Києва до Лубен" Левка Колодуба) до авангардних композицій ("Діалог з власним відображенням у дзеркалі" для струнного квартету й магнітної плівки Івана Небесного); від вишуканих мініатюр ("Шість візерунків для фортепіано Богдани Фільц) до масштабних симфонічних полотен ("Liebestod" - симфонія-балет Віталія Губаренка); від канонічних піснеспівів XVII століття до поганської "Весни священної" Ігоря Стравінського.

Солідно й вагомо на "Фесті" були представлені метри: Мирослав Скорик - Партита №7 для квінтету духових; Євген Станкович - “Пасакалії" та фрагменти музики до кінофільму "Ізгой"; Валентин Сильвестров - "Класична увертюра", "Осіння серенада", "Епітафія" для оркестру. Відчувалося особливо відповідальне ставлення до цих творів їх виконавців, зокрема, ансамблю солістів "Київська камерата". А як чудово прозвучали "Французькі фрески" Лесі Дичко у виконанні муніципального хору "Хрещатик" (керівник Лариса Бухонська). Те ж саме хочеться сказати про новий твір Івана Карабиця, скромно названий "П'ять музичних моментів" для фортепіано з оркестром. Завдяки блискучому виконання Миколи Сука та Національного симфонічного оркестру під орудою Кирила Карабиця він прозвучав, як велична симфонія.

Найзворушливішим, як на мене, був концерт з ненадрукованих романсів незабутнього Бориса Лятошинського, написаних ним ще в 1915-1924 роках. Учні Б.Лятошинського пообіцяли в майбутньому оркеструвати ці романси.

Нинішній "Київ Музик Фест” продовжив традицію "збирання каміння", тобто, представників української діаспори у світі, які все ж не поривають зв'язків з Батьківщиною. Так, на виконання свого Концерту для скрипки, фортепіано та струнних з Канади прибув Олександр Левкович, а Наталя Сингаївська із США - Концерту для скрипки з оркестром. З Єрусалима на прем'єру свого Концерту для контрабаса з оркестром приїхав наш колишній співвітчизник Вадим Ільїн, Вірко Балей прилетів з Лас-Вегаса.

Світового контексту "Київ Музик Фесту" додала Міжнародна науково-практична конференція "Українська тема у світовій культурі", в якій взяли участь не лише провідні вчені-музикознавці, а й філософи, мистецтвознавці, філологи та ін. Надзвичайно цікавим був концерт, що завершив конференцію, де прозвучали твори композиторів Європи, США на українську тематику (зокрема, Ксавера Моцарта, Л.Бетховена, Ф.Ліста, Дж.Гершвіна та ін.).

Взагалі, нинішній "Музик Фест" відзначився великою кількістю подій з девізом "уперше". Так, уперше він відкрився урочистими дзвонами Києво-Печерської лаври (півгодинний концерт православної дзвонарної музики подарував ансамбль "Київські дзвонарі"). Цю величну ноту підхопив хоровий концерт у Трапезній палаті - перший дарунок “Фесту" від хорового "побратима" фестивалю "Золотоверхий Київ”. Божественний антифонний спів хорів "Київ", "Хрещатик", "Brevіs" та Чоловічої капели імені Л.Ревуцького став для фестивалю справді "високим стартом".

Уперше у рамках "Фесту" пройшла презентація унікального зібрання Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва - так званої "Колекції фонду 441", що містить численні автографи родини Баха, інших західноєвропейських майстрів. Квартет імені М.Лисенка та дует Світлана Шабалтіна (клавесин) - Олег Кудряшов (флейта) озвучили ряд унікальних архівних творів. Було також підкреслено, що подібні акції в майбутньому стануть постійними, що засвідчила підписана угода між дирекціями Архіву-музею та "Фесту".

Вперше в дарунок ''Музик Фесту" - заключний концерт лауреатів і членів журі - піднесли організатори Міжнародного конкурсу саксофоністів "Selmer-Paris в Україні", а дирекція Міжнародного конкурсу молодих піаністів пам'яті Володимира Горовиця - вечір "Молоді виконавці - композиторам України". Відбулися також концерт ансамблю ударних інструментів "Па рад віртуозів" та прем'єрне ви конання "Траурної меси" В.Манфредіні в Органному залі, концерт з творів Л.Колодуба у виконанні Президентського оркестру Збройних Сил України.

Отже, недарма майже всі концерти нинішнього "Фесту" були аншлаговими (нагадую - безкоштовними!), причому сім з них відбулися в Колонному залі імені М.Лисенка Національної філармонії України, Дуже високу оцінку фестивалю дали й численні закордонні гості. Дозволю собі назвати декілька з них: Дейл Андервуд (США), президент Асоціації саксофоністів Америки:

- "Київ Музик Фест" - один з найбільш видатних фестивалів, на яких мені довелося побувати (повірте, їx у моєму житті траплялося багато). Адже він дає унікальну можливість реалізуватися і композиторам, і виконавцям. А ще - це чудова можливість охопити весь спектр різножанрової музики, прослідкувати різні творчі шляхи, різні прояви композиторського таланту.

Девід Гойові (Німеччина), доктор наук, професор:

- Не можна не радіти, дивлячись, який інтерес у публіки викликає сучасна музика - я бачив повні зали. Чудовий добір творів і виконавців, вражаючий хоровий концерт у лаврі - є свідченням високої культури країни в цілому.

Джордж Стеллуто (США), диригент симфонічного оркестру Лас-Вегаса:

- "Київ Музик Фест" дуже подібний на музичний фестиваль у Лас-Вегасі. Правда, у нас дещо ширше представлена камерна музика. Хочу відзначити повне взаєморозуміння, яке склалося у нас з Київським філармонічним оркестром. Завдяки Вірку Балею я давно знайомий з українською музикою, із задоволенням її виконую. На наступне літо ми запланували дуже цікавий проект: на ''Фесті" у Лас-Вегасі я диригуватиму творами українських композиторів, а Кирило Карабиць - американських. Упевнений, що публіці сподобається.

Отже, "Київ Музик Фест’2000" і сам став неабияким подарунком, причому не лише киянам, а й гостям столиці (традиційно на нього приїздять музиканти з усієї України). Тож подякуємо організаторам за цілий

тиждень свята Музики.



© 2004-2005. Все права защищены.
Developed by Treastal.