"День". 2001. 10 жовт. №183

Оксана Летичевська

Концентрація музики

Не часто публіці доводиться вибирати між хорошим і кращим. Безкоштовно

Нинішній дванадцятий форум сучасної академічної музики "Київ Музик Фест" був надзвичайно насиченим: 35 концертів у різних київських залах протягом десяти фестивальних днів часто ставали для публіки джерелом "болісної" проблеми вибору між хорошим і кращим.

Звичайно ж, великий інтерес викликали прем'єри — а їх було представлено майже в кожному концерті "Фесту". У концертах прозвучали також нові твори Валентина Сильвестрова, Євгена Станковича, Володимира Губи, Ігоря Щербакова, Ганни Гаврилець, Богдани Фільц, Ірини Алексійчук, прем'єра "П'яти поем" для симфонічного оркестру Миколи Коляди — Левка Колодуба. Але не лише на маститих авторах формувалася фестивальна політика. Порадували свіжістю та оригінальністю творчого мислення молоді композитори — Віктор Степурко, Богдана Працюк, Іван Небесний.

Найбільш вражаючою акцією фестивалю стало свято духовної хорової музики в Києво-Печерській лаврі. Глибоко символічно прозвучали його "Дзвони Великої лаврської дзвіниці" (ансамбль "Київські дзвонарі"), котрі начебто проклали енергетичний міст у сучасність зі світу найбагатших музичних і духовних традицій. Сама атмосфера лаври доповнювала звучання п'яти київських хорових колективів, які виступали на відкритих майданчиках. Об'ємною насиченістю та проникливістю звучання зачарував виступ чоловічої хорової капели ім.Л.Ревуцького (керівник — Богдан Антків). Цей колектив, безсумнівно, зберігає й розвиває найкращі традиції української хорової культури. Як завжди, вражаючим фейєрверком виконавської майстерності та глибокої емоційності став виступ камерного хору "Київ" (керівник — Микола Гобдич). А завершилося свято спільним виступом хорів у реконструйованому Свято-Успенському соборі. Програма включала духовну музику від старовинних київських розспівів до сучасних творів Лесі Дичко, Богдани Фільц, Віктора Степурка та інших композиторів. У цей же час і в Михайлівському Золотоверхому соборі пройшов концерт дитячих хорових колективів "Вогник", "Зірниця", а також Камерного хору ім.Д.Бортнянського з Чернігова.

З численних інструментальних колективів — учасників фестивальних концертів — особливо хочеться відзначити Національний ансамбль солістів України "Київська камерата" (керівник — Валерій Матюхин), завдяки виконавській майстерності якого було гідно репрезентовано філософські симфонічні полотна Валентина Сильвестрова, Євгена Станковича та Віталія Губаренка. Цей ансамбль володіє мистецтвом тонко відчувати й відтворювати багатий колорит музичних образів, котрі змінюються та заломлюються в численних відображеннях. У виконанні "Камерати" порадувала інтерпретація камерних творів Кармели Цепколенко, Ірини Кириліної, Вероніки Кафарової, Арво Пярта (соло скрипки — Оана Захарія) та інших авторів.

Справжнє захоплення слухачів викликав виступ львівської скрипальки народної артистки України Лідії Шутко, котра блискуче виконала декілька творів Дмитра Шостаковича, в тому числі й перекладення для двох скрипок "Іспанського танцю" в дуеті з сином Остапом. Тепло сприйняла аудиторія в цьому ж концерті, присвяченому 95-річчю з дня народження великого композитора, і виступ гості з Росії співачки Тетяни Блінкової.

Невід'ємною частиною концепції "Музик Фесту" є представлення новітніх подій української музики в контексті світового музичного мистецтва. І цього року прозвучало чимало нових творів композиторів з Чехії, Словаччини, Польщі, Німеччини, Швейцарії, США, Канади, Великої Британії.

Цього року "Фест" розширив свої рамки — і часові, і територіальні. У всесвітній День музики відбувся "Вернісаж мистецтв" у Чернігові, в якому взяли участь київські музиканти — піаністи Ігор Савчук, лауреат конкурсу пам’яті В.Горовиця Олександр Чугай, скрипаль Анатолій Баженов. Там же пройшла виставка нотних рукописів унікальної "Бахівської колекції" з Центрального державного архіву-музею літератури та мистецтва. А 4 листопада в Національній філармонії пройде "круглий стіл" і концерт, присвячений музичним шедеврам доби Бароко, врятованим під час Другої світової війни та збереженим в Україні. Тож попереду — нові зустрічі з музичним мистецтвом. І вхід на всі акції "Фесту", як і раніше, — безкоштовний.© 2004-2005. Все права защищены.
Developed by Treastal.