"Демократична Україна". 2001. 23 жовт. №103

Раїса Вахрамєєва

Декада, що звучала

Десять днів XII міжнародного фестивалю "Київ Музик Фест’2001" захльоснули київських меломанів! У 34 концертах прозвучало понад 300 творів — від старовинної музики до прем'єр сучасних авторів. Музика звучала у найкращих залах Києва — Колонний зал Національної філармонії України, “Український дім”, Національний будинок органної та камерної музики, Великий і Малий зали Національної музичної академії, Білий зал Будинку вчених НАН, а на вулиці — подвір'я Києво-Печерської лаври, у Свято-Успенському соборі, Михайлівському Золотоверхому соборі.

Відкриття XII “Фесту” відбулось у Національній філармонії концертом симфонічної музики. У виконанні Симфонічного оркестру Національної філармонії України під керівництвом головного диригента Миколи Дядюри прозвучали твори Дмитра Клебанова, Валентина Борисова та французького композитора Моріса Равеля, відбулась прем'єра — Концерт для скрипки з оркестром №З Мирослава Скорика, який блискуче виконав український скрипаль Юрій Харенко, який зараз працює у США. Загалом відбулось п'ять симфонічних концертів. Цікаві програми підготували Симфонічний оркестр Чернігівської філармонії, Заслужений симфонічний оркестр Національної радіокомпанії України, Державний естрадно-симфонічний оркестр України.

Високе професійне мистецтво продемонстрували дев'ять духовних та світських хорових колективів на грандіозному Святі духовної хорової музики "Святій Лаврі — 950". Свято розпочали ансамбль "Київські дзвонарі" на дзвонах Великої лаврської дзвіниці. У Михайлівському Золотоверхому соборі чарували слухачів чисті дитячі голоси народного художнього хору "Вогник" Київського палацу дітей та юнацтва, народний хор "Зірниця" Палацу творчості дітей та юнацтва Залізничного району Києва. Завітали на фестиваль і колективи з областей — Вінницький та Чернігівський камерні хори.

Шанувальникам народної академічної музики Оркестр народних інструментів Національної радіокомпанії України на чолі з художнім керівником та головним диригентом Святославом Литвиненком запропонував програму з творів Володимира Шумейка, Віктора Степурка, Анатолія Гайденка, Єльке Тобер Фогта (Німеччина), Генрі Бішопа (Великобританія), К.Еккерта (Швейцарія), росіянина Валерія Кікти, американця Василя Безкоровайного та ліричний солоспів на власні вірші "Розтривожений спокій" української композиторки Ніни Андрієвської.

Чарівне сопрано Наталі Безкоровайної зачарувало слухачів у "Чарах ночі" на вірші Олександра Олеся та у посвяті своєму рідному краю "Затремтіли струни" на вірші Богдана Лепкого. Немов дорогоцінний кришталь, засяяли романтичні варіації для мандоліни з окрестром у "Венеціанському карнавалі" Ельке Тобер Фогта під вправними пальцями віртуоза Юрія Яценка. Майстерно виконала Ірина Зябченко швейцарську пісню-ехо "Ти мій, тільки мій" К.Єккерта та "Жайворонок" Генрі Бішопа. Соло на бандурі Тараса Столяра у "Фресках Софії Київської" росіянина Валерія Кікти, на лірі — Олександра Ткаченка у "Псалмах" Володимира Шумейка перенесли слухачів до часів Київської Русі.

Вперше на "Київ Музик Фесті" ми почули твори молодих композиторів переможців регіональних композиторських конкурсів "Фест-дебют". Завітали до столиці шістдесят композиторів не тільки з України, а і зарубіжжя, щоб почути виконання своїх творів у чудовій інтерпретаціі українських музикантів. Сімнадцять камерних концертів, у яких звучала музика для ансамблів — струнних, духових, мішаних, для фортепіано, магнітної плівки, електроніки, камерних оркестрів, а також і для солюючих інструментів.

"Київ Музик Фест’2001" чудово підготували Міністерство культури і мистецтв України, Національна спілка композиторів України, Центр музичної інформації НСКУ і дирекція "Фесту" на чолі з композитором Іваном Карабицем.

На жаль, видатна міжнародна музична подія пройшла поза увагою Національного телебачення. На відміну від Національної радіокомпанії, Національна телекомпанія не має навіть музичної редакції, серйозних музичних передач.



© 2004-2005. Все права защищены.
Developed by Treastal.