"Українська культура". 2001. №11-12. С.11

Богдан Сюта.

Осінні звучання у Києві

Як і щооосені, до концертних залів столиці запросив шанувальників музики — уже вдванадцяте славнозвісний "Київ Музик Фест". Цей поважний міжнародний фестиваль давно знаний любителями музики як подія непересічна, по-європейському вагома і навіть трішечки елітарна.

Впродовж десяти днів у Києві звучали твори різних жанрів переважно пера сучасних композиторів і — традиційно — величезна кількість прекрасної хорової музики. Певною мірою символічним було відкриття фестивалю презентацією книги "Українська тема в світовій культурі". Цей ошатний томик, що об`єднав статті провідних музикознавців України, зазвучав в унісон із концертами "Фесту", розкривши перед нами різні ракурси бачення здобутків українського мистецтва, власне, у світовому контексті.

Цьогорічний "Музик Фест" проходив під знаком хорової музики. Глядачі стали свідками й учасниками великого свята духовної музики, що під назвою "Святій Лаврі — 950" проходило в рамках фестивалю.

Розпочали дійство учасники ансамблю "Київські дзвонарі". В неділю опівдні над Дніпровими схилами полилися звуки з Великої лаврської дзвіниці, що вражали і зворушували присутніх красою срібних переливів та суголосів відроджуваної греко-православної дзвонарської традиції. В ході свята відзвучали п`ять концертів хорової духовної музики церков східного обряду. Виконавці — Державна чоловіча хорова капела ім.Л.М.Ревуцького, хор студентів Київської духовної академії та семінарії (РПЦ), Муніципальні камерні хори "Київ" та "Хрещатик", жіночий хор "Павана" Національного педагогічного університету ім.М.Драгоманова — виступили на подвір`ях різних храмів Києво-Печерської лаври, а також на великому спільному концерті в Свято-Успенському соборі, підтвердивши ще раз високу майстерність і культуру виконання духовної музики наших провідних світських колективів. А почути можна було як найдавніші лаврські розспіви й барокові твори, так і музику класичного й романтичного стильових спрямувань, композиції наших сучасників — Л.Дичко, Б.Фільц, В.Губи, В.Степурка, М.Шуха, В.Тиможинського, В.Зубицького, Ю.Іщенка, І.Соневицького, А.Гнатишина.

Того дня відбулося іще кілька концертів. На хоровому, що проводився у Михайлівському Золотоверхому соборі, духовну музику виконували народний хор "Вогник" із Києва та Чернігівський камерний хор ім.Д.Бортнянського. А увечері ті ж гості з Сіверщини та артисти хору "Хрещатик" представили слухачам різноманітну панораму сучасної української хорової творчості.

Інтерес викликав також вечірній концерт Національного ансамблю солістів України "Київська камерата", що відбувся у Національному будинку органної та камерної музики. На ньому поруч із уже відомими й популярними творами В.Губаренка, О.Киви звучали й цілком недавно створені "Гімн 2001 року" В.Сильвестрова, Камерний концерт №6 В.Загорцева, камерна сифонія №9 "Qui pro quo" Є.Станковича та "Dreamstrings" І.Щербакова — композиції, без сумніву неординарні й цікаві.

До 95-ліття від дня народження великого композитора ХХ століття Д.Шостаковича було проведено окремий концерт з його творів, що проводився за сприяння Представництва в Україні Російського центру міжнародного наукового та культурного співробітництва при Уряді Росії. І слід зазначити, що нині у нашій країні чи не єдиною доступною нагодою познайомитись із набутками сучасного мистецтва інших країн стали такі міжнародні фестивалі. Дійсно, діапазон музики зарубіжних композиторів був на "Музик Фесті" об`ємним і різноплановим. Звучали твори К.Гігера, А.Швайцера, К.Еккерта (Швейцарія), Г.Арнаудова (Боларія), А.Зограбяна та Г.Мелікян (Вірменія), Ю.Свідера і Б.Шеффера (Польща), С.Губайдуліної, В.Кікти та Ю.Фаліка (Росія), П.Плакідіса і Ф.-Р.Байораса (Литва), О.Левковича (Канада), М.Б`ясотті, А.Каттаньо і Х.Ступнера (Італія), З.Ліллєб`єрка (Норвегія), Ж.Орбана (Угорщина), А.Пярта (Естонія), В.Безкоровайного, С.Гербера та М.Фелдмана (США), Й.Грешака (Словаччина), Ш.Нацуди і К.Ганбе (Японія), Л.Хаселбека (Австрія). Вже сам тільки перелік прізвищ цих авторів свідчить про серйозність і вагомість концертних програм фестивалю. А звучали ще й твори класичного спадку — як українських, так і зарубіжних авторів.

Як завжди, "Музик Фест" подарував слухачам ряд прем`єр. Цього разу ними були виконання Концерту для скрипки з оркестром №3 М.Скорика, камерний концерт №6 В.Загорцева, "Казка" для голосу і симфонічного оркестру Л.Дичко, "П`ять поем" для симфонічного оркестру М.Коляди—Л.Колодуба, "Еуфонія" С.Луньова, твори для різних складів виконавців В.Золотухіна, О.Чистої, В.Журавицького, Б.Працюк, С.Зажитька, К.Цепколенко, Є.Дондука, М.Стецюна, Б.Кривопуста, А.Бондаренка, М.Полоза, С.Ярунського, А.Гайденка, В.Степурка, І.Тараненка, В.Шумейка та ряду зарубіжних авторів. Треба сказати, що більшість із згаданих першовиконань були прийняті слухачами прихильно, а навіть і з ентузіазмом, що, отже, свідчить про високий рівень концертів фестивалю. З цікавістю сприймався також "Фест-дебют" — камерний концерт юних композиторів і виконавців, що проводився у стінах Національної музичної академії України ім.П.Чайковського.

Гадаю, що було б неправомірним не згадати окремо ряд творів українських композиторів, що були зустрінуті публікою особливо прихильно. А саме хорові псалми В.Степурка та Б.Фільц, "Гімн 2001 року" В.Сильвестрова, "Покаянний стих" І.Щербакова, "Qui pro quo" Є.Станковича, "Казка" Л.Дичко, "Осіння музика" В.Губи, "Гравітація" А.Загайкевич, вокальний цикл "Калиновий смуток" на вірші В.Стуса Л.Тур`яба, "Голосіння" В.Рунчака, "Лука Батюк" С.Зажитька та "В тіні забутої величі" Б.Фроляк.

Не ставлю собі за мету описать усі фестивальні події а чи згадати кожне виконання. Але не зайвим буде згадати добрим словом виконавців, що були задіяні на концертах. А передусім — симфонічні та камерні оркестри, буденні програми яких не надто перевантажені творами післявоєнного періоду. Усі вони справилися із поставленими завданнями щонайліпше: залишається лише пошкодувати, що не особливо часто трапляються нині фестивалі такого рівня, як "Київ Музик Фест".© 2004-2005. Все права защищены.
Developed by Treastal.