"Вечірній Київ". 1999. 12 жовт. №219(16396)

Ірина Сікорська

Хай живе "Київ Музик Фест"

З 25 вересня по 2 жовтня у Києві проходив Міжнародний музичний фестиваль "Київ Музик Фест'99", організований Міністерством культури і мистецтв України, Спілкою композиторів України та Центром музичної інформації СКУ за сприяння Німецького культурного центру, Гете-Інституту в Києві, Французького культурного центру і дирекції джазового фестивалю "Дніпрогастроль".

Нинішній "Київ Музик Фест" став ювілейним — десятим. За ці роки він не лише зайняв свою нішу визначної мистецької події, а й став найголовнішим щорічним святом академічної музики.

Девіз фестивалю "Українська музика у світовому контексті", послідовно втілений у попередні роки, на нинішньому "Фесті" проявився особливо яскраво: на 29-ти концертах прозвучали 104 твори 78-ми українських авторів. Причому, поруч з уславленими столичними метрами — Є.Станковичем, В.Сильвестровим, І.Карабицем, Л.Колодубом, дуже широко були представлені "регіональні" — харків'яни В.Золотухін, В.Пацера, О.Щетинський, В.Птушкін, одесити В.Власов, Ю.Гомельська, О.Томльонова, львів'яни О.Козаренко, Ю.Ланюк, В.Камінський — усіх не перерахуєш! Головне, що участь у "Музик Фесті" стала справою престижу, тож кожен композитор прагнув "не пропустити" свій мистецький шанс. Хоча на ювілейних імпрезах не прийнято говорити про неприємне, але розмови про фінансову скруту не оминути: до останніх днів не було остаточно відомо, чи надійдуть кошти, тож питання щодо приїзду закордонних гостей (у яких, звичайно, все розписане на багато місяців наперед) відпало саме собою. Так, на "Фест" (мабуть, вперше за всі 10 років) не приїхав його колишній співдиректор американський композитор і диригент Вірко Балей, а з ним — ціла когорта американських та європейських композиторів, які б залюбки приїхали до Києва. Тож, як кажуть, не було б щастя... Адже наші вітчизняні композитори, маючи вельми обмежені статки, мають рідкісні можливості почути власні твори у живому виконанні. Часто-густо фестиваль — це чи не єдиний шанс. Отже, не будемо нарікати на те, що програми "Музик Фесту'99" були переобтяжені, щодня відбувалося по 4-5 концертів.

Втім, повернемося до перемог ювілейного "Фесту". Справедливості заради скажу, що їх було чимало. Насамперед у концертах хорової музики. Грандіозний проект — вперше в Україні виконання сцен з "Фауста" Гете (муз.Р.Шумана) — здійснили Національний заслужений академічний оркестр України, Хор хлопчиків та юнаків Державної капели імені Л.Ревуцького, Концертний хор з міста Дармштадт (Німеччина) і диригент Вольфганг Зеєлігер. Приємно, що українські музиканти не тільки були "на рівних", а іноді навіть переважали своїх німецьких колег. Думаю, що дух великого Гете, який, впевнена, витав того вечора у Колонному залі Національної філармонії, був цілком задоволений з гідного пошанування його пам'яті. Чудову програму з переважно нових хорових мініатюр подарував киянам Чернігівський камерний хор імені Д.Бортнянського. Рідко виконувані та раніше невідомі твори українського класика Левка Ревуцького (в цьому році виповнилося 110 років від дня народження) прекрасно озвучив Мішаний хор імені П.Майбороди Національної телерадіокомпанії України. Але справжнє потрясіння чекало на слухачів на концерті Львівського камерного хору "Glоrіа". Саме цьому колективу доручив відомий композитор Мирослав Скорик прем'єрне виконання своєї Меси на канонічні тексти. Вже з перших звуків молитви "Отче наш" стало зрозуміло, що наш "живий класик" подарував світові твір високої художньої вартості: надзвичайної виразності, концентрації емоцій, багатства мелодій та орнаментами у кращих традиціях вітчизняного хорового письма. Як стало відомо, це була лише частина масштабного твору, тож залишається з нетерпінням чекати його закінчення.

Закордонні гості фестивалю — канадська диригентка Веронік Лякруа, джазове тріо Франсуа Корнелу (Франція) та ще декілька виконавців прибули до Києва завдяки угорській авіакомпанії "Малев". Вони підтримали міжнародний рейтинг "Фесту" і були дуже задоволені результатами перебування у Києві: їх репертуар і творчі зв'язки значно збагатилися.

Ще один подарунок фестивалю-ювілярові зробили музикознавці Галина Степанченко і Марина Копиця: вже на прес-конференції директор "Фесту" Іван Карабиць презентував упорядкований ними дайджест "Міжнародний фестиваль "Київ Музик Фест". У цьому вельми солідному виданні зібрано близько 200 статей, рецензій, відгуків, фотографій і програм за всі попередні роки — від самого народження фестивалю.

Виступи найкращих українських солістів і оркестрів, прем'єрні виконання, море музики, квітів та оплесків, усе це — "Київ Музик Фест", який вкотре засвідчив високий статус української музичної культури в світі.



© 2004-2005. Все права защищены.
Developed by Treastal.