"Хрещатик". 1992. 8 жовт.

(друкується з незначними редакційними скороченнями)

Богдан Сюта

Музика з усіх континентів

Після трудового тижня завжди хочеться відпочити від щоденних турбот, виїхати з міста і помилуватись природою, відвідати театр чи піти на концерт. Та минулий "вікенд" для киян став-таки особливим: у суботу гостинно відкрив двері концертних залів Третій український міжнародний музичний фестиваль "Київ Музик Фест'92". І чи справа в особливій атмосфері нашого прекрасного міста, чи у творах, що звучали в концертах, чи в самих слухачах, що виявили неабиякий інтерес до цієї події, але відразу ж на відкритті стало зрозуміло, що на фестивалі панує якийсь особливий, натхненний духом високого мистецтва настрій, що обіцяє перетворити подію в справжнє міжнародне музичне свято.

Уже в суботу вдень, ще до офіційної церемонії відкриття фестивалю, кияни мали змогу послухати просто неба святкове звучання духового оркестру, яке стало урочистою фанфарою, своєрідною прелюдією відкриття, що відбулося увечері в залі Київської опери. До слів привітання гостей та учасників фестивалю Президента України Леоніда Кравчука приєдналися організатори музичного свята — Спілка композиторів України, Міністерство культури України та Центр музичної інформації СКУ. Як підкреслив у привітанні Л.Кравчук, проведення заходу, що є культурним обличчям держави, стало "одним із головних свідчень сучасного цивілізованого демократичного суспільства". Після того, як представник оргкомітету Іван Карабиць представив офіційних осіб та гостей фестивалю, а також спонсорів і запропонував надіслати вітальну телеграму одним із засновників фестивалю, які не змогли прибути до Києва — панам Іванні та Мар'яну Коць — розпочався святковий концерт.

Без перебільшення вже нині можна стверджувати, що цей концерт став однією з найбільших удач фестивалю. Оркестром, що його готував до виступів відомий український диригент народний артист Росії Володимир Кожухар, диригував не менш відомий музичний діяч, композитор та продюсер з Лас-Вегаса (США) пан Вірко Балей. Звучали симфонічні твори сучасних українських та зарубіжних авторів.

Концерт відкрився симфонічною елегією "Ворзель" вихованця Бориса Лятошинського, українського композитора Леоніда Грабовського, що зараз мешкає в США. Це була українська прем'єра ліричного, із нотками ностальгії твору відомого далеко за межами України піонера-авангардиста 60-х. На щастя, довголітня традиція, що супроводжує творчість Л.Грабовського, — на Батьківщині його твори починали виконуватися аж після того, як з ними добре вже зізналися по обидві сторони Атлантики — потроху починає руйнуватися. Українську прем'єру елегії на цьому фестивалі відділяло від першого виконання заледве кілька місяців.

Цей вечір подарував слухачам ще дві прем'єри. Вперше виконувались Концерт для кларнета з оркестром (соліст Пекка Ахонен з Фінляндії) Леоніда Башмакова (Фінляндія) та блискучий симфонічний твір Джона Адамса (США) "Вчення про гармонію". Без сумніву, обидві п'єси оркестр під орудою блискучого інтерпретатора сучасної музики пана Вірка Балея виконав чудово. Погодьтеся, не завжди можна спостерігати, як слухачі з захопленням слухають виконавців, які, в свою чергу, отримують задоволення від кожної зіграної фрази. Не часто вдається композиторам досягти такої гармонії художніх смаків та уподобань: очевидно назва твору виявилась не випадковою.

Та справжню овацію викликав новий твір Івана Карабиця "Молитва Катерини" на слова Катерини Мотрич. Доволі важко окреслити жанр цього твору для хору, оркестру та мелодекламаторки, у ролі якої виступила співавторка "Молитви".

Надихнули композитора на створення цієї кантати-ораторії почуті по радіо пристрасні виступи письменниці Катерини Мотрич. "Молитва по убієнних голодом" стала основою грандіозної композиції. Трагедія Голодомору постає в нашій уяві з усіма її наслідками й страхіттями. Юні учасники дитячого хору Спеціальної музичної школи-десятирічки імені М.Лисенка (художній керівник та диригент Елеонора Виноградова) розучували твір проникливо і самовіддано. Текст читала авторка. Читала проникливо. В очах багатьох слухачів блищали сльози...

Наступного дня, у неділю, відбулося ще одне відкриття – "Міжнародного форуму музики молодих", що проходить у рамках фестивалю. Після виступів і привітань форуму Івана Карабиця (Центрмузінформ СКУ), Юрія Рожука (Міністерство культури) та Ігоря Щербакова (Спілка композиторів) у залі Київського будинку вчених слово перейняли музиканти. У концерті прозвучали камерні твори композиторів України (Я.Губанов, В.Польова, І.Щербаков), Вірменії (В.Шарафян), Македонії (Г.Коларовскі). Особливо хотілося б відзначити проникливий психологізм, витонченість і довершеність вислову "Скарги" для сопрано і камерного оркестру Вікторії Польової та "Aria passione" для камерного оркестру Ігоря Щербакова. Останній твір захоплював пристрасністю, високою напруженістю розвитку та майстерністю оркестрового письма.

У той день відбулися ще два концерти: камерної та вокально-симфонічної музики. У камерному були дві прем'єри. Вперше виконувався новий твір Мирослава Скорика Диптих для струнних, а ізраїльський композитор Хайм Пермонт представив українському слухачеві глибоку філософську музику твору "Niggun" (назву можна перекласти як "Наспіви").

Дещо розчарував любителів музики вечірній концерт, що відбувся в костьолі Св.Миколая. Було відмінено виконання концерту для клавіру Й.С.Баха. Через нещасний випадок, який стався напередодні, не зміг приїхати соліст з Іспанії. "Stabat Mater" Дж.Россіні, що прозвучав у виконанні Національної академічної хорової капели України "Думка", камерного хору м.Сент (Франція) та Заслуженого симфонічного оркестру Держтелерадіомовної компанії України під орудою Володимира Сіренка, був, на жаль, виконаний далеко не блискуче. І, мабуть, найприкріше було не гостям з-за кордону, а таки українським слухачам, що дивувалися тому, як у нашій споконвіку багатій голосами країні не знайшлося кваліфікованих солістів для того, щоб вправно виконати не такі вже й складні вокальні партії.

Фестиваль триває. Звучать чудові хори українських композиторів, невідомі слухачам нові твори гостей з-за кордону, музична класика. Кожен, хто любить мистецтво звуків, може знайти собі твір до душі, поспілкуватися зі слухачами, авторами. Тож просимо на концерти "Київ Музик Фесту'92".



© 2004-2005. Все права защищены.
Developed by Treastal.