"Рада". 1992. 30 жовт. №40

Галина Степанченко

Луна заключного акорду

Відлунали останні акорди заключного концерту ІІІ Міжнародного музичного фестивалю "Київ Музик Фест'92". Всі гості і учасники фестивалю у приватних бесідах і інтерв'ю підкреслювали важливість такого фестивалю саме тепер в умовах побудови незалежної української держави. Багатоманітна українська культура вийшла нарешті у світ і відкрита для будь-яких мистецьких контактів.

США, Канада, Німеччина, Нідерланди, Швейцарія, Франція, Ізраїль, Польща, Чехо-Словаччина тощо — ці країни прозвучали у творах, які виконувалися у 24 концертах фестивалю. Звичайно, неможливо було відвідати всі концерти і мати повне уявлення про всі музичні події, але про деякі яскраві моменти фестивалю мені хочеться ще раз згадати.

Після кількох перших концертів з'явилась своя публіка як на камерних, так і на симфонічних, а передусім на молодіжних концертах (у рамках фестивалю провадився "Міжнародний форум музики молодих"). І що цікаво, на всіх концертах фестивалю, підкреслюю, на всіх, були повні зали. Для музикантів, що давно звикли грати в напівпорожніх залах, це була приємна несподіванка.

До пам'ятних сторінок фестивалю належить і проведення ІІ туру конкурсу композиторів імені Мар'яна та Іванни Коць. У цьому році в ньому взяли участь композитори з кількох країн, яких схвилювала тема Голодомору 1932—33 років в Україні. Лихі сторінки історії українського народу знайшли відбиття у композиціях, що їх митці розглядали як поминання тих, що залишилися в тих страшних роках назавжди. Як же доторкнутись музичними звуками до пекучих ран історичної правди?

Харківський композитор Валентин Бібік серцем написав "Плач та молитву" (твір отримав другу премію, першу премію не присуджено нікому). Затамований біль, переживання людини – ось що відчувалось в принишклому залі, коли оркестр своїм по-особливому пронизливим звучанням відкривав найпотаємніші думки про минуле, примушував слухачів співпереживати події тих лихих часів. Третю премію конкурсу за твір "Жалоба" одержав Збігнєв Багінський (Польща) з цікавими сонорними знахідками, використанням полізвучання хору та оркестру, що, безперечно, підсилило емоційне враження від твору. Спеціальну премію журі для композиторів до 30 років отримала Галина Овчаренко за композицію "Обпалена мальва" – вокально-симфонічний твір на проникливі вірші Валентини Отрощенко.

В конкурсних концертах на високому художньому рівні виступили Дніпропетровський та Запорізький симфонічні оркестри. Крім того, в концертах фестивалю хорову музику гідно репрезентував камерний хор "Київ" (художній керівник – М.Гобдич). А твори В.Рунчака, О.Гугеля, О.Щетинського, Г.Гаврилець, І.Щербакова, Д.Літтла (Нідерланди), Гоце Коларовскі (Македонія), — це відкриття нових мистецьких пошуків у концертах "Молодіжного форуму музики молодих".

Панорама фестивалю за своїми композиторськими індивідуальностями, виконавськими прочитаннями була по-справжньому різноманітна. Так, у заключному концерті фестивалю пролунав оригінальний, цікавий своєю тембровою вишуканістю, грою композиторської уяви, акустичним своєрідним звучанням твір Вальтера Ціммермана (Німеччина) "Lokale Musik", який виконувався в Україні вперше. Прем'єрним також було виконання Концерту для скрипки з оркестром Вірка Балея (США), в якому віртуозне виконання партії соло Юрієм Мазуркевичем (США) поєднувалось з майстерним звучанням оркестру Національного оперного театру імені Тараса Шевченка. Високий мистецький смак, блискуче володіння технікою, краса звучання інструменту — все це характеризує гру Марії Чайковської, талант якої давно цінують київські шанувальники музичного мистецтва.

Звичайно ж, що у фестивальні дні могли бути і певні організаційні прорахунки, і певні виконавські погрішності, але все це, безумовно, врахується оргкомітетом при підготовці

IV Міжнародного фестивалю "Київ Музик Фест'93". Хочеться щиро подякувати всім, хто готував свято музичного мистецтва, в якому проявились мистецький талант, доброта, щирість душі, злет високого духу. Щасти вам у майбутньому!



© 2004-2005. Все права защищены.
Developed by Treastal.