“Рада”. 1993. 14 жовт. №22 (2893)

Галина Степанченко

Відродження у хоровому мистецтві

Хорові концерти — це була найцікавіша сторінка “Київ Музик Фесту’93”. Програма кожного колективу була відкриттям нових або демонстрацією вже відомих творів хорової скарбниці. В концерті жіночого ансамблю Київського університету оригінально прозвучала фольклорна сюїта на теми звичаєво-обрядових українських народних пісень Олександра Некрасова. Диригентові хору вдається знайти темброво різноманітне звучання для композицій Михайла Чембержі та Богдани Фільц.

З кантатою Віталія Філіпенка на вірші Л.Татаренка “Чорнобильські дзвони” вдало виступив хор Богуславського педучилища. Олександр Юзефович та його підопічні завжди полонять слухачів програмами української сучасної музики. Хор з Богуслава, виконуючи на фестивалі кантату В.Філіпенка, показав, що він володіє майстерністю динамічних контрастів. Особливо вдало прозвучали емоційно насичені кульмінаційні епізоди.

Палітра хорової української музики була досить різноманітною за композиторськими іменами: М.Старицький, А.Гайденко, Ю.Іщенко, Г.Цицалюк, В.Зубицький, Г.Сасько, В.Камінський. Ці митці у своїх творах розкрили трагічну тему Голодомору 1933 року в Україні. Ця велика програма була підготовлена диригентом хору “Трембіта” Миколою Куликом для концертів пам’яті жертв того лихоліття, які проходили навесні у Львові. Особливо яскраво прозвучала “Дума про тридцять третій” Геннадія Саська. Проникливо, з розкриттям трагічного змісту, з відтворенням у хоровому тембрі інтонації болю та страждання пролунав “Реквієм” Ю.Іщенка на вірші В.Забаштанського. Як спомин про всіх, хто загинув у ті роки, прозвучала “Молитва Божій Матері” Володимира Зубицького. Масштабний твір В.Камінського “Україна. Хресна дорога” (кантата-симфонія) на вірші М.Ткача вражає глибиною композиторського задуму, філософським розкриттям болючої теми.

Про цей концерт фундатори конкурсу композиторів на тему “Голодомор в Україні 32—33 років” — подружжя Коць — відгукнулись дуже схвально. У приватній бесіді — пані Іванна та пан Мар’ян особливо відзначали майстерність хору та композицію Г.Саська.

Відкриттям “Київ Музик Фесту’93” був виступ хору з Житомира “Орея”. Молодий хоровий колектив, яким керує талановитий хормейстер Олександр Вацек, уже здобув визнання на відомих хорових конкурсах в Європі. Олександр Вацек володіє секретами новітньої хорової акустики, тому, мабуть, твори В.Гончаренка, який шукає саме в цьому напрямку, нарешті прозвучали вишукано й дуже своєрідно. Оригінальне сценічно-хорове рішення знайшов хормейстер для виконання “Купальської” з опери “Цвіт папороті” Є.Станковича. З блискучою майстерністю хор “Орея” виконав “Дримбу” Володимира Зубицького, в якій слухачі почули справжній “хор-оркестр”.

На мою думку, на фестивалі відбулось відкриття талановитого хору, який має свій виконавський стиль, свій наповнений емоційною виразністю тембр.

В дні фестивалю відбулась одна значна подія в хорових концертах, яка приємно здивувала й викликала багато роздумів про багатоманітність сучасного хорового мистецтва в Україні. Мається на увазі виконання Літургії Лесі Дичко у Володимирському соборі. Твір композиторки несе в собі найкращі хорові традиції музичної культури минулого й поєднує це з високою професійною майстерністю. Виконавська довершеність співу двох жіночих хорів (Г.Горбатенко та Л.Байди), солістів Лілеї Волянської (Канада), Миколи Гобдича та Юрія Демчука, майстерність диригента — Галини Горбатенко — наповнили цю мистецьку подію особливою натхненністю.

Заключним акордом фестивалю став концерт хору та оркестру Національної опери, в якому прозвучали українська духовна музика (хормейстер Левко Венедиктов) та вокально-симфонічний твір “Дзвони” С.Рахманінова (диригент — Володимир Кожухар).

Якщо в першому відділенні виконанням “Молитви за Україну” М.Лисенка, духовних творів Д.Бортнянського, М.Березовського та К.Стеценка хор Національної опери продемонстрував вокальну майстерність й глибину інтерпретації, то друге відділення було прекрасним виконавським прочитанням складного, масштабного твору Сергія Рахманінова “Дзвони”, який вже давно не виконувався в Києві.

На цій високій ноті і завершився “Київ Музик Фест’93”. Певна річ, були на фестивалі і прорахунки, і невирішені проблеми, і програми, що викликали дискусії, і виконавці різного рівня, але найголовніше, на мою думку, що в цей складний час кияни жили музичним мистецтвом.



© 2004-2005. Все права защищены.
Developed by Treastal.