“Рада”. 1993. 7 жовт. №21 (2892)

Жанна Хурсіна.

Жанна Хурсіна. Нотатки з фестивалю

Отже, до Києва знову прийшло музичне свято — IV Міжнародний музичний фестиваль. Нові зустрічі з музикою та музикантами різних країн, дискусії та обмін музичною інформацією, знайомство з новими напрямками та тенденціями світового музичного мистецтва — все це стало прикметою музичного життя нашого міста.

Вже на початку фестивалю поряд з симфонічною, хоровою, камерною та вокальною музикою гідне місце зайняв показ фортепіанної творчості композиторів.

На відкритті фестивалю ми познайомились з Фортепіанним концертом Вірка Балея (США) — колоритної фігури всіх наших фестивалів, блискучого організатора, диригента і піаніста. До речі, концерт він написав для виконання українським піаністом Миколою Суком*. Низка поетичних образів органічно поєднується в концерті з драматичними епізодами, демонстрацією віртуозних можливостей виконавців.

Солісткою виступала американська піаністка Елісса Стац, яка широко гастролює й відома виконанням цілого ряду нових сучасних творів. Їй присвятив свою Постлюдію для фортепіано та оркестру Валентин Сильвестров.

Дещо незвичним був авторський концерт відомого композитора Річарда Нейнса (США). Напередодні у виконанні Молодіжного симфонічного оркестру Харківського академічного театру опери та балету ім.М.В.Лисенка пролунала його Третя симфонія, яка стала однією зі світових прем’єр фестивалю.

Річард Нейнс вперше на Київському музичному фестивалі. Чотири його симфонії записані на компакт-диск у виконанні Лондонського симфонічного оркестру. Музикант є головним композитором та художнім керівником літнього музичного фестивалю в Нью-Джерсі. 1988 року він виступив з двома сольними концертами для фортепіано в Організації Об’єднаних Націй. Окрім цього Нейнс був ініціатором і художнім керівником фестивалю сучасного мистецтва “New Music Newark”.

Те, що ми почули в сольному виступі піаніста протягом першого відділення, вразило відчуттям нібито аматорського музикування. І зовсім по-іншому сприймалася музика та виконання Концерту для фортепіано №20 у другому відділенні концерту. Всі частини твору мали великі фрагменти “якісної”, по-справжньому професійної й талановитої музики. Молоді виконавці-студенти Київської консерваторії, присутні на концерті, також підкреслили своє “шокове” враження на початку і оригінальність та високий рівень майстерності у другому відділенні.

Цікавою була і зустріч з музикантом. У першу чергу перед нами була людина своєрідна, з оригінальним поглядом на мистецтво, освіту, побутування музики серед людей. Здобувши в дитинстві освіту в Празькій консерваторії, де серед педагогів Річарда була Н.Буланже, він самостійно розвивав свій композиторський талант. Річард Нейнс багато слухає творів Баха, Шопена, Шумана, Ліста, Рахманінова, Шостаковича, Прокоф’єва. Кожен з цих велетнів має особистий вплив на його творчість.

Захоплення музичною творчістю, активна концертна діяльність стоять у житті композитора поряд з комп’ютерним бізнесом, але він щиро сподівається на велику роль музики в повсякденні людини.

Фестиваль триває. Попереду нові зустрічі з виконавцями та творами фортепіанної музики з різних країн світу.



© 2004-2005. Все права защищены.
Developed by Treastal.