“Рада”. 1994. 27 жовт. №23

Оксана Летичевська.

Хорові подарунки “Київ Музик Фесту”

П’ятий міжнародний музичний фестиваль без сумніву став значною подією на фоні не дуже барвистого музичного життя нашої столиці в теперішні часи. Хочеться висловити велику й щиру подяку організаторам цього заходу за можливість слухати в залах міста й класичну музику, а не лише виступи зірок естради. Що ж, ні для кого не є таємницею, що замовляє музику той, хто платить, але тим більшу цінність має діяльність Спілки композиторів України, директорату фестивалю та Центрмузінформу, які вже вп’яте у співдружності з Міністерством культури проводять цей фестиваль, висвітлюючи перед співвітчизниками передовсім картину сучасного музичного життя України та Києва. А в Києві таки є що послухати.

Безумовно цікавий аспект фестивалю становить і спроба виходу на рівень всесвітнього музичного процесу сьогодення, запрошення виконавців, а також показ творів сучасних зарубіжних композиторів. У хорових концертах фестивалю ця тенденція, на жаль, не дістала великого розвитку: географія хорових колективів не сягнула далі Макарівського району Київської області, а зарубіжну музику виконувала лише капела “Думка”, яка традиційно має тісний зв’язок із закордоном. Можна робити висновки як про складності, пов’язані з гастролями великого колективу та майже “нульовою” інформацією наших хормейстерів про сучасних іноземних авторів, так і про традиційний центр хорового виконавства у Києві та шляхетні патріотичні нахили до популяризації творів співвітчизників. Дійсно, саме хорова традиція становить основу української музичної культури, і де ж писати й виконувати хорову музику, якщо не в Україні?

Приємно відзначити, що живе уособлення розвитку вітчизняного хорового мистецтва — Національна академічна капела “Думка” — була лідером фестивалю. У великій програмі, запропонованій слухачам її художнім керівником та диригентом Євгеном Савчуком, відбувся цікавий діалог французької та української хорової музи, репрезентованої такими складними та самобутніми авторами як Валентин Сильвестров та Ірина Кириліна. Цей вибір творів ще раз підкреслив роль капели як колективу, що відбиває провідні тенденції та якості українського хорового мистецтва та представляє його у світі. Заключний виступ “Думки” — виконання твору класика ХХ сторіччя Ігоря Стравинського “Симфонія псалмів” разом з Національним симфонічним оркестром під талановитим керуванням Федора Глущенка став не тільки гарним фінальним акордом фестивалю, але й своєрідним підбиттям підсумків його хорових сторінок.

І все-таки головним об’єктом хорових концертів було відображення картини творчості сучасних українських композиторів — різних поколінь, різних творчих орієнтацій. Світлим і приємним хочеться назвати виступ дитячого хору “Любисток” під керуванням Тетяни Малицької. Високий рівень фахової майстерності колективу підтверджує його визнання в Україні та за кордоном. Також, на мою думку, слухачі відмітили гармонійне поєднання цікавого композиторського задуму дитячої кантати Людмили Шукайло, тонкого творчого прочитання його диригентом хору та легкості дитячого виконання. Жіночий хор Українського державного педагогічного університету під керуванням Поліни Ніколаєнко вдало інтерпретував новаторські твори молодих авторів — Галини Овчаренко та Михайла Шуха. Був також на фестивалі композитор, який сам репрезентував свої твори як диригент-хормейстер. Йдеться про Віктора Степурка, керівника хорового ансамблю “Свят-Коло” Макарівського районного будинку культури. Виконання цього аматорського колективу вразило щирістю та глибоким проникливим ставленням до духовної музики. Двічі брав участь у концертах фестивалю камерний хор “Хрещатик”. Цей колектив відрізняє академізм та емоційно натхненна манера виконання, що безумовно відбиває творчу особистість її керівника — Лариси Бухонської. Найяскравішою хоровою подією фестивалю стало виконання Літургії №2 Лесі Дичко. Цей високохудожній, натхненний твір, що став символом духовного відродження української хорової музики та поверненням до джерел, що її виплекали, з ініціативи його авторки зібрав три яскраві самобутні колективи — камерний хор “Київ”, згаданий вище хор “Хрещатик” та камерний хор “Відродження” під керівництвом Мстислава Юрченка. Різноманітність виконавських манер, творчих інтерпретацій різними колективами частин одного твору надали цікавого колориту цьому концерту. Особливо хочеться відзначити виступ хору “Київ” під керуванням Миколи Гобдича. Високий професійний рівень звучання, вишуканість та натхненність виконання роблять на сьогоднішній день цей хор, мабуть, найцікавішим колективом міста.

Тож нам залишається щиро подякувати “Музик Фесту” та його організаторам за чудові зустрічі з хоровим мистецтвом та чекати на наступний фестиваль.hЕl



© 2004-2005. Все права защищены.
Developed by Treastal.