“Хрещатик”. 1995. 7 жовт.

Олена Фещенко.

Кияни у полоні французів

Заснування у нашому місті, точніше столиці держави, Французького культурного центру в Україні, все активніше та красномовніше впливає не лише на культурне життя Києва, а й робить усе можливе (а інколи й неможливе), аби духовний світ однієї з найпрекрасніших та непередбачуваних країн світу став і близькішим і зрозумілішим. Візьмімо, хоча б останній тиждень, що вже минув. Дві цікаві яскраві події, які не відбулися б без участі та сприяння “київських французів” під орудою пана Вантома і його колег. У минулу неділю до театру імені Івана Франка завітали шанувальники балету та музики. Умовні ціни на квитки дали можливість і найбіднішому студентові прилучитися до краси. Що відбувалося? Мали нагоду познайомитися з двома цікавими особистостями — Матільдою Моньє та Луї Склавісом, хореографом та музикантом... Матільда Моньє запропонувала авторський танець, танець ідей, де кожен жест — проникнення, де ритм, обертаючись навколо рухів, залишає свій відбиток... Смак до хореографічної ясності, помножений на міцну емоційну напругу, дозволяє підкреслити головне в танці-каліграфії. І водночас, танець щільно плете свій діалог з добре структурованими секвенціями Луї Склавіса. У чорному просторі сцени, лише з акцентованими краплями світла — електричних лампочок — рухаються-розмовляють... китайські ієрогліфи. — Літери: малюнок і символ, що промовляє до розуму через зір, і є образами для почуттів та інтелектуальних емоцій, — набувають певної — конкретної і логічної —єдиної форми у змаганні, де музикант залишається сам на сам зі своїм інструментом, а хореографія — сам на сам з танцем... Живі письмена, матеріалізація звуку. Тонке прозоре письмо, яке живе своїм осібним життям, народжене на межі дотику звуку та жесту... “Китайські дрібнички”.

Другий відділ — Луї Склавіс та тріо з Брюно Шевійоном (контрабас) та Франсуа Мервілем (ударні)... Джазові імпрези, легкі музичні імпровізи, водоспади звуків, емоцій... На жаль, український глядач не знайомий з цікавим французьким кларнетистом, добре знаним і шанованим Європою. — Його попередні колективи, зокрема, “Тріо кларнетів”, квартет — учасники численних французьких та зарубіжних фестивалів. Кілька років тому на Бієнале у Барселоні квартет отримав Перший приз, а самого Склавіса було визнано найкращим європейським митцем... Він — учасник багатьох концертів джазової музики, співпрацює з різними музичними колективами. Та не лише з ними. Співпраця з Матільдою Моньє за кілька років народила вистави, одна з яких була й запропонована київському глядачеві...

Тріумфальним успіхом завершилася ще одна зустріч з улюбленцем киян, маестро, шанованим усім світом Мішелем Порталем. Насолоду спілкування подарував Шостий український міжнародний музичний фестиваль “Київ Музик Фест”, у програмі якого і відбувся концерт джазової музики квартету Мішеля Порталя, який, зрозуміло, стався при допомозі та сприянні Французького культурного центру в Україні. Велична зала Національної музичної академії імені П.Чайковського була не в змозі вмістити численний загал бажаючих прилучитися до дивовижного, несподіваного тa непередбачуваного світу музики неповторного маестро! Мішель Порталь — саксофон, бас-кларнет. Божан Зюльфікарпасік — клавішні, Франсуа Мутен — контрабас, Жером Перен — ударні... Насолода музикантів від спілкування з музикою, яку вони народжували, захват і насолода слухачів, які поглинали її, створили дивовижну атмосферу в залі. Блискучий ансамбль, блискучі соло, викликали чи не стогін та сльози. Не пам’ятаю, чи яка-небудь інша зустріч з джазовими віртуозами викликала такий космос емоцій, таке духовне піднесення! Неповторні миті!



© 2004-2005. Все права защищены.
Developed by Treastal.