“Business Україна”. 1995. 19 жовт. №32 (240)

Ольга Кушнірук.

Соло для “Камерати”

Однією з незабутніх сторінок традиційного осіннього фестивалю стали виступи камерного оркестру “Київська камерата” (художній керівник — І.Карабиць, диригент В.Матюхін). Практично основне виконавське навантаження лягло на цей колектив, який підготував до “Музик Фесту’95” і гідно репрезентував п’ять різностильових програм, — а це більше двох десятків творів. Поряд з класикою: Моцарт, Бах, Бетховен, Гендель, Бортнянський, Сальєрі, Мендельсон, оркестр виконував композиції сучасних українських композиторів — І.Карабиця, І.Щербакова, В.Загорцева, В.Рунчака та закордонних митців — Дж.Крамба (США), П.Булеза (Франція), Г.Куленті (Польща).

Уже перший концерт “Камерати”, де звучала музика Моцарта, Карабиця, Крамба, а диригував Вірко Балей — один з натхненників і організаторів “Фесту”, показав його прекрасні творчі можливості: глибоке відчуття, переживання стилю, як у класиці, так і в сучасних творах. Слухачів приваблювала стрункість вибудовування архітектоніки композицій, полонило бережне вслуховування виконавців у переливи музичної матерії, темброві перегуки, логічне й емоційне інтонування. Запам’яталося цікаве акустичне, з ефектом стереофонії, вирішення Концерту №27 для фортепіано з оркестром Моцарта: рояль був незвично повернутий до залу клавіатурою, і його звучання передавалося через підсилювачі, розташовані по обидва боки сцени.

Водночас, цей концерт висвітлив ще одну рису, притаманну “Камераті”: мобільність складу, де при потребі кожен з оркестрантів може стати солістом. Наприклад, неординарну за задумом “Ідилію” для флейти та ударних Дж.Крамба блискуче інтерпретував ефектний у своєму артистизмі О.Кудряшов. До речі, він в дуеті з В.Бойком чудово солювали у Концерті для флейти, гобоя та камерного оркестру А.Сальєрі (диригував гість з Японії Сакае Сакакібара).

Треба відзначити, що “Камерата” однаково сильно виглядає як у сольних виступах (зокрема, піднесене трактування ранньоромантичної симфонії Мендельсона під орудою японського маестро), так і в суто супроводжуючій ролі (Концерти для фортепіано з оркестром Баха та Бетховена, у яких солістами виступили лауреати Міжнародного конкурсу молодих піаністів пам’яті В.Горовиця О.Ємцов та О.Колтаков, диригував В.Балей).

Своєрідною творчою лабораторією стала “Камерата” у проведенні третього туру конкурсу композиторів-жінок імені Мар’яна та Іванни Коць, який проходив у рамках “Фесту”. Музиканти запропонували слухачам вісім композицій, серед яких кращою визнано “Іn Mеmоrіаm” для камерного оркестру Г.Гаврилець (третя премія). Почесними дипломами журі відзначило експресивний Концерт для альта та камерного оркестру Ж.Колодуб (солістка — І.Бутрій), містеріальне дійство “Світе тихий” В.Польової та “Предковічне” Г.Овчаренко. Партнерами “Камерати” в останніх творах виступили студентський хор Національної музичної академії та фольклорний ансамбль “Мальви” Сумського педінституту відповідно.

Підбиваючи підсумки, слід відзначити, що камерний оркестр “Київська камерата” за статусом міжнародного музичного фестивалю показав себе з найкращого професійного боку, виявив одухотворену артистичність і магнетизм, полонив серця вибагливої, але вдячної публіки.



© 2004-2005. Все права защищены.
Developed by Treastal.