“Хрещатик”. 1995. 1 лист. №164 (963)

Оксана Летичевська.

Свято хорової музики

Хорове мистецтво в нашому місті користується величезною популярністю. Найкращий доказ тому — повний аншлаг на концерті, який проходив у рамках цьогорічного “Київ Музик Фесту”. Слухачі, які зібралися в залі Будинку вчених, заполонили його — не тільки крісла, а й місця попід стінами та в проході були зайняті. Причина такого зацікавлення криється не тільки у “співочій душі” наших співвітчизників, а й у сьогоднішніх процесах, які відбуваються у хоровому виконавстві, в першу чергу, на мій погляд, зростанню уваги хорових колективів до сучасної музики, оволодінню професійним та вишуканим її виконанням. Під час закордонних гастролей наших хорів сучасна українська музика має неабиякий успіх, і “Київ Музик Фест” підтвердив це, продемонструвавши цікаві, талановиті твори.

Хор “Хрещатик” під керуванням Лариси Бухонської відкрив свій виступ “Трьома молитвами до Пресвятої Богородиці” Богдани Фільц. Розмаїття барв гармонічної палітри та мелодійна вишуканість цього твору в сполученні з натхненністю композиторського задуму стали чудовою презентацією виконавського стилю “Хрещатика” — щасливого поєднання безпосередності почуття з відшліфованою професійною якістю. Цей виступ хору засвідчив велике творче зростання колективу за минулий рік, що підтвердило й виконання “Російського триптиха” Михайла Степаненка, твору, що продовжує свиридівські традиції хорового мислення. Вдалими також були інтерпретації цікавих творів, написаних у дусі “фольклорної хвилі” композиторами Олександром Некрасовим, Володимиром Стеценком та Олексієм Скрипником.

Другим відділом концерту був виступ Державної академічної хорової капели “Думка” на чолі з її художнім керівником Євгеном Савчуком. Цей колектив також приємно вразив змінами у своєму творчому обличчі. Капела позбулася “офіціозності” звучання, нова “Думка” постала, як гнучкий, емоційний колектив, що зберіг традиційну соковитість вокальних барв та професіоналізм виконання. Капела виконала два твори. Перший — французького композитора Іва Кляуе на вірші І.Франка “Зима” відтворив вишукану постмодерністську “гру в лото” яскравих образів з використанням різноманітних можливостей хору, в тому числі й зображальних. Після цього прозвучав Диптих Валентина Сильвестрова на вірші Т.Шевченка “Отче наш” та “Заповіт”. Твір цього майстра талановито поєднав сучасну манеру музичного мислення з лірикою слов’янської мелодики, яка викликала хвилюючу теплу фарбу у виконавській інтерпретації капели.

На закінчення концерту відбулася презентація ще двох дуже цікавих творів у виконанні хорового братства “Дзвони” під керуванням Дмитра Радика. Прозвучали “Притча на Рождення” Віктора Степурка та духовний концерт Михайла Шуха “Возроди меня, утверди”. Слід сказати, що ці твори могли б виконуватись в окремому концерті фестивалю, тим більш, що вони відтворюють новий цікавий напрямок української хорової культури — спробу створення сучасного містеріального дійства, вільного від будь-яких культових канонів. Про це розповідає композитор Михайло Шух:

— Духовний концерт “Возроди меня, утверди” написаний на тексти Н.Шнуралі, вірменського поета, філософа, видатного релігійного діяча свого часу. Для мене — Бог один для всіх народів; і об’єднання різних релігій я вважаю ознакою нової якості в сучасній свідомості. В моїй творчості, що складається з творів духовного змісту, я застосовую різні культурні стилістичні пласти — монодію, грегоріанський хорал, знаменний розспів, і, звичайно, мене цікавить їх сполучення з сучасною естетикою. Використання певної стилістики визначає сама ідея твору, його духовне наповнення. Я намагаюсь застосувати мінімум виконавських засобів, але кожен з них повинен бути максимально виразним, руйнувати саме поняття “виконання”, створюючи самостійний музичний час і простір.

На жаль, акустика залу в Будинку вчених не дозволила повністю втілити ідеї композитора, сподіваюсь, що найближчим часом його твір прозвучить у більш пристосованих для його сприйняття умовах. Але, незважаючи на деякі незручності цього вечора для виконавців і слухачів, свято хорового мистецтва, безумовно, відбулося, продемонструвавши різноманітну палітру сучасних творів, написаних для хору — тонкого і вражаючого своїми можливостями інструменту для виконання живої музики.йл82 Mx



© 2004-2005. Все права защищены.
Developed by Treastal.