"Український форум". 2001. 18-30 верес. Ч.33—34(120—130)

Олена Кореняк.

Духовна музика — минуле і сучасність

Концерти духовної музики "Київ Музик Фесту'2001"

Останнє десятиліття в історії української культури позначене поверненням суспільства до одвічних духовних цінностей — ідеалів Добра, Краси та Істини. В цю тенденцію органічно вписується і відродження церковного мистецтва. На наших очах відновлюються храми і будуються нові; хоровими колективами виконуються шедеври української церковної музики. Духовна тематика приваблює й композиторів, виокремлюючись у своєрідну тенденцію сучасного музичного процесу. І тому не випадково духовна музика звучить не лише в храмі, а й на фестивалях, що репрезентують академічну професійну музичну творчість.

Одним із таких форумів є щорічний міжнародний музичний фестиваль "Київ Музик Фест", який вже вдванадцяте проходить у Києві з 22 вересня по 1 жовтня. Зазвичай програму фестивалю складають різноманітні концерти: симфонічні, камерні, хорові та джазові, які вдовольняють найвибагливіші смаки публіки.

Однією з яскравих подій цьогорічного "Київ Музик Фесту" стала серія з восьми концертів духовної музики, які одночасно відбувалися 23 вересня у Києво-Печерській лаврі та Михайлівському Золотоверхому соборі. Завдяки зусиллям відомих композиторів — директора фестивалю І.Карабиця та великого ентузіаста хорової справи Л.Дичко, у цих концертах прозвучала вражаюча кількість творів на духовну тематику.

Урочистим і святковим звучанням передзвону у виконанні ансамблю "Київські дзвонарі" відкрилися концерти у лаврі, що були присвячені 950-літньому ювілею заснування цього монастиря. Музика звучала звідусіль, оскільки концертними майданчиками стали подвір'я церков верхньої та нижньої лаври. У концертах узяли участь найкращі хорові колективи, які гідно представляють українську музику в багатьох країнах світу. Серед них — Муніципальний камерний хор "Київ" під керівництвом Миколи Гобдича. Його виступи у Європі й Америці викликали захоплені відгуки та рецензії в пресі. Крім хору "Київ" у духовних концертах у Лаврі взяли участь Державна чоловіча хорова капела ім.Л.Ревуцького під орудою Богдана Антківа, Муніципальний камерний хор "Хрещатик" під керівництвом Лариси Бухонської та жіночий хор "Павана" Національного педагогічного університету ім.М.Драгоманова, очолюваного Людмилою Байдою. Кульмінацією духовних концертів у лаврі стало хорове дійство у щойно відреставрованому Свято-Успенському соборі, де всі колективи виконували переважно твори сучасних українських композиторів.

Програма концерту в Михайлівському Золотоверхому соборі передбачала участь трьох колективів, серед яких два дитячі: хор "Вогник" під керівництвом Світлани Степаненко та "Зірниця" під орудою Павла Мережина. Ці колективи з успіхом виконали не лише твори класиків українського хорового мистецтва, а й переконливо представили на розсуд слухачів композиції сучасних митців — Ігоря Соневицького (США) та Лесі Дичко. Програму концерту завершив Чернігівський камерний хор ім.Д.Бортнянського, очолюваний Любомиром Боднаруком. Він виконав твори українських і російських композиторів XVIII-XX століть.

Духовні концерти "Київ Музик Фесту" вразили багатоплановістю репертуару. В програмі з творів різних історичних періодів було представлено минуле і сучасність української духовної музичної традиції. Молитовний настрій Київського та Києво-Печерського наспівів у виконанні хору студентів Київської духовної академії та семінарії під орудою Віктора Підлубняка та Муніципального хору "Хрещатик" уводили слухачів у світ старовинної монастирської культури. Радісним фейєрверком звуків спалахнув бароковий за стилем "Воскресенський канон" М.Ди-лецького в інтерпретації хору "Київ". А програма з творів української класики — композицій М.Березовського, А.Веделя, М.Леонтовича та К.Стеценка — у виконанні цього ж колективу викликала овації у публіки.

Прозвучали у концертах фестивалю і композиції сучасних митців на духовні тексти. У твоpax на тексти псалмів Давида Б.Фільц, В.Зубицького, В.Тиможинського, В.Губи, Ю.Іщенка, В.Степурка переважали драматичні образи. Інтерес сучасних композиторів до літургійних текстів представлений творами Л.Дичко, Ю.Іщенка, О.Тараненка, І.Соневицького та А.Гнатишина. У цьому бурхливому водограї звуків композицій наших сучасників хотілося б виділити дві домінанти: просвітлений Псалом №67 Богдани Фільц та фрагменти "Урочистої літургії" Лесі Дичко. Радісний колорит цих творів у поєднанні з філігранним виконанням хорів "Хрещатик" і "Київ" зробили ці композиції справжньою перлиною свята духовної музики XII "Київ Музик Фесту".



© 2004-2005. Все права защищены.
Developed by Treastal.