“Business Україна”. 1993. 15 жовт. №40

Валерія Клименко

Знайомтеся: “Київ Музик Фест’93”

Пам’ятаєте з фізики, що дія кожної сили урівноважується? Якщо в політиці і економіці панують тенденції роз’єднання і розподілу, то тим більш радісно відчувати існування міцної протилежної сили, вільної від будь-яких кордонів, політичних течій і курсу конвертованої валюти. Такою магічною владою обдарована Музика. Про це ще раз згадалося на міжнародному музичному фестивалі “Київ Музик Фест’93”, який в четвертий раз пройшов у Києві.

Фестиваль подолав не тільки просторову роздільність. Його учасниками стали композитори різних країн і континентів: Вірко Балей (США), Річард Нейнс (США), Філіп Вилбі (Великобританія), Мар’ян Кузан (Франція), Едісон Денисов (Росія), Йонг Янг (Китай), Кевін Малоун (США), Орест Герасимчук (США), Бернард Рендс (США), Анатолій Мірошник (Австралія), Валентин Сильвестров, Валентин Бібік, Іван Карабиць, Левко Колодуб, Леся Дичко (Україна) та ін. В ці вісім фестивальних днів (з 2 по 9 жовтня), ніби долаючи історичний час, оживала музика різних епох.

Особливо широко було представлено мистецтво ХХ століття. Багато з виконаних на фестивалі творів вже стали класикою нашого часу, проте їх зовсім не часто можна почути в “живому звучанні”, як, скажімо, твори музичного авангарду двадцятих років. Так, Дніпропетровський симфонічний оркестр — художній керівник і головний диригент В.Блінов — виконав знамениту оркестрову п’єсу А.Онеггера (Франція) “Пасифік 231”, названу на честь марки найпотужнішого локомотива того часу. Прозвучав і скандально відомий “Завод” О.Мосолова (Росія), який був довгий час заборонений в нашій країні. Епатуючи публіку, зал поступово наповнювався гуркотінням, шумом, брязкотом, скреготом, які натуралістично відтворювали гігантське виробництво і взагалі сучасний світ, який скажено мчить в Тартарари.

Але головну увагу на фестивалі було приділено творчості сучасних композиторів. Світовими прем’єрами стали виконання “Музики літа” В.Бібіка (Київський камерний оркестр під керівництвом Р.Кофмана), Концерту для фортепіано з оркестром №1 В.Балея (Молодіжний симфонічний оркестр Харківського оперного театру, диригент В.Балей, солістка Е.Стац), Симфонії №3 Р.Нейнса (диригент В.Балей).

Нові імена відкривали для себе слухачі і на концерті “Ансамблю нової музики” із Цюріха (Швейцарія). Вже не в перший раз він приїжджає в Київ, і знову — величезний успіх. В їх програмі були твори сучасних композиторів Швейцарії, Японії, України, Італії. Блискуча майстерність музикантів народжувала цілий світ дивних барв, витончених ліній, тендітних звучностей, чудових тембрових ефектів. Після концерту слухачі виходили на сцену висловити подяку виконавцям, бажаючи самим доторкнутися до дивних інструментів і почути їх звук. Всі були об’єднані особливою атмосферою спілкування, яка взагалі панувала в ці насичені фестивальні дні.

Фестиваль завжди приносить відчуття свята і дива мистецтва, а головне — радість спілкування і відчуття могутньої сили Музики.



© 2004-2005. Все права защищены.
Developed by Treastal.