“Хрещатик”. 1992. 15 жовт.

Юрій Чекан.

Увічнення в музиці

Увічнення в музиці

Читачам “Хрещатика” вже відомо, що у Києві проходив міжнародний музичний фестиваль “Київ Музик Фест’92”. Його програми складаються з кількох координованих концертних “пластів”, кожен з яких розвивався за власним сценарієм, вносячи свої, неповторні нюанси та відтінки. Найважливішою подією фестивалю, безперечно, був фінальний тур міжнародного композиторського конкурсу імені Мар’яна та Іванни Коць. Темою конкурсу (запропонував її відомий американський видавець М.Коць) був Голод-геноцид в Україні 1932—1933 років. Серед композиторів, чиї твори увійшли до фінальних програм, — ім’я молодої киянки Галини Овчаренко.

— Галю, розкажіть, будь ласка, про себе.

— П’ять років тому закінчила Київську консерваторію. Член Спілки композиторів. Виховую доньку. Творчі уподобання пов’язані, насамперед, з хоровою музикою. Але — жоден з моїх масштабних творів почути у справжньому виконанні не мала можливості...

— Чи не це стало стимулом участі у конкурсі композиторів?

— Звичайно, можливість почути свій твір “живцем”, у гарному професійному виконанні для композитора — найбільша втіха. Але не тільки це зумовило моє рішення. Захопила сама тема великої трагедії. Я перечитала багато документів тих часів (їх тепер друкують) — довідки, спогади. Розмовляла із старшими людьми... Це — страшно!

— Отже, ви зважились на таку тему?..

— Дуже важко було знайти по-справжньому художній поетичний текст. Все чогось не вистачало. Я не хотіла натуралістичних подробиць — не моє це. Хотілось чогось узагальнюючого і одночасно дуже особистого — ну, як у Валентини Отрощенко “Обпалені мальви”...

— Чим вас привабили її вірші?

— Я їх спочатку не дуже й зрозуміла. Але відчула — це моє. Метафоричність, відсутність прямолінійності, трагічна експресія. Швидко — за три тижні — була написана музика. Звичайно, готувалась до написання довго. Коли поетеса почула музику, то сказала, що саме такою їй вона і уявлялася.

— Обпалена мальва — це, у вашому розумінні, символ?

— Звичайно ж. Це символ України — і тієї, страшних тридцятих, і багато в чому — сьогоднішньої...

...Позаду — конкурс. Авторитетне журі, у складі якого відомі музиканти з Австралії, Німеччини, США, Польщі та України, назвало переможців. Спеціальний приз — тисячу американських доларів — присуджено композитору Галині Овчаренко. Побажаємо ж їй подальших творчих успіхів!



© 2004-2005. Все права защищены.
Developed by Treastal.