“Хрещатик”. 1993. 30 верес. №177 (533)

Марина Копиця

Зірки світового рівня

“Київ Музик Фест”. Назва цього міжнародного фестивалю вже добре знайома музикантам, любителям мистецтва. І от знову найпрекрасніші зали столиці України – оперний театр, Великий і Малий зали консерваторії, собор Св.Миколая, Будинок учителя вчетверте гостинно відкриються для тижневої серії (2–9 жовтня) майже тридцяти концертів. Що на цей раз чекає слухачів? Ми звернулись до продюсера фестивалю, американського композитора і диригента, українця за походженням Вірка Балея.

— Я досить добре обізнаний з фестивальною ситуацією майже в усьому світі і без перебільшення можу назвати наш фестиваль унікальним. І перш за все тому, що, незважаючи на несприятливу ситуацію в Україні, гості прибули з дванадцяти країн світу і майже всі погодилися виступати на концертах безплатно. Особливо нам приємно бачити вперше в Україні композиторів світового рівня — це Бернард Рендс та Річард Нейнс (США), Найджел Озборн та Філіп Вилбі (Великобританія), знаного співака Томаса Пола, піаністів Еліссу Стац (США) та Є.Плавуцького (Канада), гобоїстку О.Погран (Канада), фаготиста Лоуренса Перкінса (Великобританія), скрипаля Мартіна Фостера (Канада) та багатьох інших.

— Чи не “загубиться” наша українська музика в такому співвідношенні із зірками світу?

— Ні в якому разі. Переконаний, що основна мета, яку ставлять фундатори “Фесту”, блискуче досягається — українська музика все впевненіше входить у світове річище, маючи історичний шанс взаємообміну культурними цінностями. Більше того, вже не раз фестиваль, його атмосфера, зустрічі музикантів надихали на написання чудових творів. Така ж ціль і в оголошеному видавцями з США Іванною та Мар’яном Коць уже Третього конкурсу композиторів.

— На фестивалі прозвучить тільки музика академічної орієнтації і світова класика?

— Знайомство з сучасною музикою різних напрямків — наша основна ціль. Але ми відкрили ще дві сторінки — джазову та поп-музику, в яких беруть участь супергітарист Е.Ізмайлов з Криму та поп-група з США. Радо запрошуємо на концерти любителів джазу та молодь. Не забули і наймолодших слухачів — симфонічний оркестр та кращі учні музичної десятирічки ім.Лисенка виконають твори композитора з Австралії А.Мірошника в концерті-зустрічі з цим митцем.

— Українська громадськість добре знає вас як продюсера, талановитого піаніста, диригента і композитора. В якій ролі на цей раз ви репрезентуєте себе?

— Я не тільки беру участь як продюсер. Буду диригувати і одночасно вперше представляти новий, нещодавно створений Молодіжний симфонічний оркестр з Харкова, а також виношу на суд слухачів Концерт для фортепіано.

— Останнє запитання традиційне — труднощі та перспективи “Фесту’93”?

— Знаєте, у Россіні колись запитали, що головне для співака? Він відповів: голос, голос і ще раз голос. Так і наш фестиваль перш за все потребує, як би тривіально це не звучало — грошей, грошей і ще раз грошей. Сьогодні культура в Україні майже не підтримується державою. Але на голому ентузіазмі далеко не поїдеш. З кожним роком людських сил все менше. Повинна бути солідна фінансова база. Хоча б така, як у сусідів з Польщі. До речі, на фестивалі буде грати знаний варшавський Квартет Вілянув, і за пропаганду польської музики в Україні музикантам сплатила не наша, а їх держава*.

Сподіваюсь, настануть такі часи, що на київському фестивалі заспіває сам маестро Паваротті або Майкл Джексон.



© 2004-2005. Все права защищены.
Developed by Treastal.