“Вечірній Київ”. 2001. 17 лист. №30

Світлана Толокно

Музичний дарунок

"Київ Музик Фест" розгортається і в просторі, і в часі. З цього року він не обмежував себе територією столиці, відгомін фестивалю можна було почути і в Чернігові. Оргкомітет спільно з Управлінням культури Чернігівської міськдержадміністрації підготував Мистецький вернісаж до Міжнародного дня музики за участю митців обох міст. До того ж "Музик Фест" стає тривалішим — його двотижневу програму продовжив концерт, що відбувся через місяць після завершення основної фестивальної частини.

Йдеться про презентацію творів з колекції Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України, яка відбулася 4 листопада 2001 року в Колонному залі Національної філармонії. За словами директора ЦДАМЛМ Юрія Кулінича, подібна акція стала можливою внаслідок домовленості між оргкомітетом фестивалю спільно із Центром музичної інформації Національної спілки композиторів. Концерт проходив за підтримки Посольства Австрії в Україні. Він викликав жвавий інтерес з боку мас-медіа: культурну подію висвітлено Австрійською державною телерадіокомпанією ORF, Національною телекомпанією України, телеканалом “1+1”. Як зазначив Ю.Кулінич, започатковану традицію буде продовжено, і на наступному "Музик Фесті" ми почуємо інші шедеври з цього зібрання. Колекція матеріалів зарубіжних композиторів XVI-XIX сторіч, яка з легкої руки журналістів отримала назву "Бах-архіву", насправді нараховує близько п'яти тисяч одиниць зберігання, в яких лише десята частина матеріалів пов'язана із творчістю геніального німця. Решта — це твори Телемана, Бортнянського, Березовського, а також композиторів з бахівської родини.

Концерт приніс справжнє задоволення численним слухачам — професіоналам і любителям старовинної музики. Чи не вперше кияни мали змогу почути ці твори такими, якими вони були написані майже триста років тому. Камерний оркестр "Віденська академія" відтворив справжнє звучання барокових творів, виконавши їх на оригінальних інструментах тієї доби. Голоси старовинних інструментів і дерев'яних флейт, безклапанових валторн і труб, барокових струнних — у поєднанні зі справді австрійською музикальністю оркестрантів та їх керівника Мартіна Хеселбека, бароковою манерою співу Віденського камерного хору й солістів, майстерністю молодого українського диригента Кирила Карабиця — все це відтворило дивовижну атмосферу, яка панувала в Європі на початку XVIII сторіччя.

Автентичне звучання цих шедеврів старовинної музики справило незабутнє враження. Слухаючи ці твори, ти немов перегортаєш сторінки старовинних партитур... А втім, концерт подарував не лише чудові емоції, він переконливо довів, що українська культура здатна не лише засвоювати європейські здобутки. Вона, в свою чергу, суттєво збагачує європейську музичну скарбницю перлинами хорового партесу Бортнянського, Березовського, Веделя. До речі, виконання в одній концертній програмі творів композиторів-сучасників — українця Дмитра Бортнянського та німців Йогана Готліба Грауна і Карла Філіпа Емануеля Баха — підкреслило стильову співзвучність творів, а разом з тим — спорідненість української культурної традиції із європейською. Йдеться не про запозичення, а про взаємозбагачення наших культур.

Насолоджуючись чудовими звуками "Святкової музики" К.Ф.Е.Баха й "Святом сеньйора" Д.Бортнянського, гармоніями духовних творів Й.Г.Грауна та М.Березовського, помічаєш — у нас так багато спільних тем!© 2004-2005. Все права защищены.
Developed by Treastal.