"Українська музична газета". 2000. №1(35). Січ.—берез.

Віра Сумарокова

Коли не тільки музи не мовчать...

Останній рік тисячоліття, що минає, закономірно став періодом підбиття підсумків. Узагальнюючий характер був притаманний і багатьом явищам вітчизняної культури та мистецтва. Це стосується й збірки-дайджесту "Міжнародний музичний фестиваль "Київ Музик Фест". 1990-1999. Матеріали преси, фотодокументи, програми" (упорядники М.Копиця, Г.Степанченко). Видання підготовлене до Десятого міжнародного фестивалю, який засвідчив, що, незважаючи на всі складнощі та суперечності історичного періоду, який зараз переживає Україна, вітчизняна музика зберігає вірність своїм кореням. Вона перебуває в центрі художньої культури країни, багато в чому визначаючи її гуманістичну прогресивну традицію, відкриту назустріч іншим національним культурам та всьому новому.

"Київ Музик Фест" — не випадкове явище у культурному житті XX ст. Про це свідчать численні факти, серед яких і його популярність серед вітчизняних музикантів і слухачів, а також закордонних гостей, що прагнуть брати участь в ньому не заради гонорарів і престижностей, а завдяки тій особливій атмосфері, принадній аурі спілкування, розуміння та емоційній, інтелектуальній, інформаційній насиченості.

Ця атмосфера чудово відображена у збірці-дайджесті, яка включає близько двохсот різножанрових публікацій і є першим виданням, що, за словами його упорядників, "окреслює горизонти сучасного музичного життя... нашого суспільства таким своєрідним способом".

У шести рубриках: "Фестивальні обрії", "Панорама сучасного виконавства", "Презентація імен", "Конкурс імені Іванни та Мар'яна Коць", "Полярність думок", "Говорять учасники та гості", а також своєрідному літопису "Київ Музик Фест" у вигляді унікальних фотоматеріалів, концертних програм усіх фестивалів не лише відображена об'єктивна панорама "кульмінаційних концертних тижнів фестивалю", а й проставлені особистісні акценти, подані різнобічні точки зору, "голоси" як маститих майстрів музичної критики (науковці М.Загайкевич, О.Зінькевич, С.Грица, Л.Пархоменко, А.Терещенко та ін.), так і молоді. Особливий інтерес становлять матеріли, в яких свою думку про ті чи інші проблеми фестивалю, а також — ширше — музичного мистецтва XX ст. висловлюють композитори І.Карабиць (керівник фестивалю), М.Скорик, Л.Грабовський, В.Балей, виконавці І.Андрієвський, В.Сіренко, В.Матюхін та ін.

Поява такої книжки є також подією в культурному житті України. Ретельно зібрані матеріали преси засвідчують ту величезну працю, зацікавленість, подвижництво, що стоять не лише за створенням дайджесту, а й притаманні роботі прес-центру взагалі (керівник Г.Степанченко, члени Н.Семененко, О.Литвинова, С.Мовчан, О.Дьячкова, О.Кушнірук, Г.Чудутова, О.Берегова та ін.), який ретельно висвітлював усі події впродовж десяти фестивальних років. Своєрідним рекордом можна назвати активність музикознавців-журналістів І.Сікорської та Ю.Чекана (у збірці подано по 16 їхніх статей, не рахуючи інтерв'ю), Б.Сюту (11 статей), Г.Степанченко (10 статей). Незаперечним є й той факт, що активне висвітлення концертів (не лише в публікаціях, а й на радіо та телебаченні, координацію з яким здійснював інформаційний центр) також багато в чому сприяло популярності фестивалю, розширенню "кордонів спілкування" з учасниками, відкриттю нових імен, нових симпатій, залученню нових прихильників, слухачів-шанувальників музики. Але ж у цьому чи не найголовніше завдання музичної критики!

Книжка є не лише унікальним документом який, "перейшовши межу першого критико-журналістського узагальнення став справжнім дзеркалом музичного життя України останнього десятиріччя XX ст. і може стати практичною основою його наукового осмислення, своєрідною партитурою, що звучить віртуально і чию артикуляцію визначає музична критика.

Ми знову чекаємо на свято, на нове спілкування з друзями, колегами, музикантами з різних країн, які об'єдналися в єдину родину завдяки "Київ Музик Фесту". Ми очікуємо нових цікавих, вагомих і таких же значущих публікацій, зустрічей із журналістами, що дозволили "зупинити прекрасну мить" Музики.





© 2004-2005. Все права защищены.
Developed by Treastal.