“Українська музична газета”. 1995. Жовт.—груд. №4 (18)

(друкується з редакційними скороченнями)

Богдан Сюта.

“Київ Музик Фест’95”

Щороку восени столиця України приймає гостей та учасників міжнародного українського музичного фестивалю “Київ Музик Фест”. Цього року він проводився вшосте. Жовтневе свято музики у Києві вже, мабуть, не залишає байдужою жодну людину, якоюсь мірою причетну до мистецтва звуків. Без сумніву, “Музик Феcт” нині — один з найпомітніших і найбільш представницьких фестивалів на теренах Східної Європи.

Майже три десятки концертів відбулося в ході фестивалю. Виконувалась музика композиторів із тринадцяти країн. I хоч щороку все більше концертів присвячується класичному спадкові (Й.С.Бах, Ж.Б.Люллі, В.А.Моцарт, Ф.Мендельсон-Бартольді, А.Сальєрі та ін.), “Музик Фест” залишається передусім фестивалем сучасної музики та виконавства.

Як завжди, організатори намагалися представити слухачам не лише найновішу творчість українських та зарубіжних авторів, але й композиції, що вже увійшли до числа кращих досягнень світової музики другої половини XX століття. Цього року такими стали твори славного композитора із США Джорджа Крамба. До речі, він сам був гостем Шостого “Музик Фесту” і слухачем українських правиконань своїх творів. “Одинадцять відображень осені”, “Ідилія” та “Ніч чотирьох місяців” Дж.Крамба прозвучали на концерті-відкритті, захоплюючи слухачів витонченістю образів, прецизійністю письма та цікавими звуко-тембровими ефектами.

Серед інших творів сучасних зарубіжних авторів хочу відзначити “Лист до Стравинського” Менахема Цура (Ізраїль), “Соnstructor” Мар’яна Кузана (Франція), Тріо для скрипки, альта й віолончелі Юджіна Хартцелла (Австрія), “Сеntral Star March” Террі Ранлі (США) “Групи нот, що формують ритм” П’єра Булеза (Франція), Сонату №1 для фортепіано Альфреда Шнітке (Росія), “Еllora Symphony” Ясусі Акутагави (Японія). Цікаві і свіжі, ці твори давали уяву як про загальні особливості стилістики музики різних країн, особливості застосування різних видів сучасної композиторської техніки (мінімалізм, полістилістика, модальна та дванадцятитонова техніки), як також і про творче обличчя авторів.

Не менш цікавою сторінкою музичного свята були також виступи гостей-виконавців. Серед них особливу прихильність слухачів здобули Ендріа Аксельрод (мецо-сопрано) в супроводі Стівена Кроуфорда (фортепіано) із США, що виступили з двома програмами (класики XIX ст. та американської музики XX ст.) та їх співвітчизники — дует у складі Хові Сміта (саксофони) і Ніла Крека (фортепіано). А ще — квартет Мішеля Порталя із Франції (до речі, маестро відвідував Київ уже вдруге), єдиний концерт якого перетворився на справжній тріумф сучасної джазової музики.

Доволі успішно виступив також ансамбль “California E.A.R. Unit” із США, хоча програма, показана ним, виявилась підібраною не найбільш вдало.

Немало цікавих нових композицій показали також українські автори. Це композиції Олександра Щетинського і Олександра Грінберга (для дуету гітар), Володимира Губи, Лесі Дичко, Володимира Рунчака, Наталії Боєвої, Володимира Загорцева, Ігоря Щербакова.

Нові твори для хору українських авторів привабили таку величезну кількість слухачів, що не лише у залі — у коридорах яблуку ніде було впасти... А виконані того вечора — прекрасні композиції Богдани Фільц, Михайла Степаненка, Віктора Степурка, Диптих на вірші Тараса Шевченка Валентина Сильвестрова. Цей, на жаль, єдиний на фестивалі концерт хорової музики виявився одним із найбільш вдалих і цікавих.

Як і щороку, цього разу був проведений конкурс композиторів імені Іванни та Мар’яна Коць. Єдину — третю (перша і друга присуджені не були) — премію отримала за твір “In Memoriam” Ганна Гаврилець — одна із десяти композиторів-фіналісток П’ятого конкурсу, який проводився серед авторів-жінок. А наступного разу, як запропонував фундатор конкурсу пан Мар’ян Коць, змагання буде проведено виключно серед слов’янських авторів.

Традиційним став і концерт фортепіанного дуету з Канади у складі Люби та Іринея Жук. Як і попереднього року, вони знайомили слухачів із творами класики (Б.Бріттен, Б.Барток) і з новинками дуетної музики. І, як завжди, окрім канадської музики, представлено новий твір композитора з України — “Антифони” О.Красотова.

Не можна не сказати декілька слів і про виконавців доволі складної сучасної музики. І, передусім, про Запорізький симфонічний оркестр, визнаний кращим виконавцем (приз за високу виконавську майстерність від фірми “RDM Artist”), Симфонічний оркестр Національної радіокомпанії України, солістів Етелу Чуприк, Людмилу Давимуку, Євгена Громова, ряд камерних ансамблів із Києва, диригентів В.Плоскіну, В.Редю, В.Сіренка, що провели фестивальні концерти на належному фаховому рівні й запропонували слухачам художньо цілісні й переконливі інтерпретації творів сучасних українських та зарубіжних композиторів.

І хоч є у слухачів багато зауважень і щодо укладання програм концертів, підбору належних залів, занадто великої уваги організаторів до заокеанської музики посереднього рівня, і щодо не надто досконалих інтерпретацій сучасних творів деякими виконавцями, все ж бачимо, що “Музик Фест” в цілому зберігає своє високе реноме. І нині можемо говорити про успіх, і про постійний творчий ріст фестивалю. І, треба думати, наступних років цей процес продовжуватиметься.

.





© 2004-2005. Все права защищены.
Developed by Treastal.